Vænget 4
4400 Kalundborg
59511650

søndag 18. november

Julemandens Datter


Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


I Krig og Kærlighed


Den Tid på Året


Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


    søndag 18. november

    1t 30min

    Anbefalet over 7 år

    Julemandens Datter

    11:15
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Oppe i Grønland bor den 12-årige Lucia med sin mor Claudia og sin far Julius, bedre kendt som julemanden.

    Lucia går på den internationale julemandsskole, og vil så gerne være julemand. Det må hun bare ikke, for det er kun drenge der får lov til at gå i julemandsklassen.

    Lucia protesterer,og Julemandsskolen giver hende én chance for at bevise, at hun kan være en ligeså god julemandselev som drengene.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Christian Dyekjær
    Skuespillere: Ella Testa Kusk, Peter Sejer Winther, Martin Buch
    Spilletid: 01:30
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D

    13:15
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    2t 15min

    Tilladt over 15 år

    I Krig og Kærlighed

    15:55
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Da Esben deserterer fra krigen, er det for at blive forenet med sin elskede kone Kirstine og deres søn Karl efter 3 år.

    Men alt er ændret i hans fravær... Den charmerende tyske officer Gerhard bejler kraftigt til Kirstines hjerte og rollen som familiefar.

    Esben må sætte alt ind for overlevelse, kærligheden og at redde familien.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: Kasper Torsting
    Skuespillere: Sebastian Jessen, Rosalinde Mynster, Thure Lindhardt, Ulrich Thomsen
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 15 år

    1t 43min

    Anbefalet over 7 år

    Den Tid på Året

    18:30
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Hjemme hos Katrine og Mads, skal man i år atter forsøge at samle hele familien om en traditionsrig juleaften med salmesang og andesteg.

    På en aften som denne skal der være plads til alle, både de fraskilte forældre, den yngste søster og hendes nye mand og ikke mindst familiens teenagedatter, der kæmper for at få sin mors opmærksomhed.

    Under overfladen lurer eksplosionen, der er ligeså antændelig som et tørt grantræ, og da sandhederne begynder at fyge henover bordet, brister enhver illusion om julefreden som vi så inderligt insisterer på.
    Biografpremiere: Torsdag 8. november
    Instruktion: Paprika Steen
    Skuespillere: Paprika Steen, Sofie Gråbøl, Jacob Lohmann, Karen-Lise Mynster, Lars Brygmann m.fl.
    Spilletid: 01:43
    Censur: Frarådes for børn under 7 år

    2t 15min

    Tilladt over 11 år

    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D

    20:35
    Sal 1
    VÆLG SPILLETIDSPUNKT
    Den onde Gellert Grindelwald er undsluppet sit fangeskab, og er med det samme gået i gang med at samle ligesindede følgere.

    I et desperat forsøg på at forhindre Grindewald, søger den unge troldmand, Albus Dumbledore, hjælp fra sin tidligere studerende, Newt Scamander.

    Nu trækkes grænserne endnu en gang op til et dødeligt opgør mellem det gode og det onde i en magisk verden.
    Biografpremiere: Torsdag 15. november
    Instruktion: David Yates
    Skuespillere: Eddie Redmayne, Johnny Depp, Ezra Miller, Kathrine Waterson m.fl.
    Spilletid: 02:15
    Censur: Tilladt for børn over 11 år

    mandag 19. november

    Den Tid på Året


    I Krig og Kærlighed


    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


      tirsdag 20. november

      Pernille og Poul Offersen


      E

        onsdag 21. november

        I Krig og Kærlighed


        Den Tid på Året


        Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


          torsdag 22. november

          Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


          Den Tid på Året


          I Krig og Kærlighed


            fredag 23. november

            I Krig og Kærlighed


            Den Tid på Året


            Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


              lørdag 24. november

              Julemandens Datter


              Bohemian Rhapsody


              Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


              Den Tid på Året


              I Krig og Kærlighed


                søndag 25. november

                Julemandens Datter


                Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 3D


                Den Tid på Året


                Bohemian Rhapsody


                I Krig og Kærlighed


                  mandag 26. november

                  Julie Berthelsen


                  E

                    tirsdag 27. november

                    Fantastiske skabninger - Grindelwalds Forbrydelser - 2D


                    Den Tid på Året


                    Journal 64


                      onsdag 28. november

                      Den Tid på Året


                      A Star Is Born


                        tirsdag 4. december

                        Den Tid på Året


                          fredag 7. december

                          Tørfisk Vi ligger vandret.


                          E

                            tirsdag 11. december

                            Den Tid på Året


                              mandag 31. december

                              La Boheme 2018 sydney Harbour.


                              E

                                lørdag 5. januar

                                OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                E

                                  søndag 6. januar

                                  OPERAKINO 2019: ANDRE RIEU NYTÅRSKONCERT 2019 FRA SYDNEY


                                  E

                                    tirsdag 8. januar

                                    Journal 64


                                      lørdag 19. januar

                                      FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - LØRDAGE


                                      FILMKLUB 18/19 - MELLEM 3 og 4 klasse - LØRDAG


                                        søndag 20. januar

                                        FILMKLUB 18/19 - SMÅ 0 - 1 og 2 klasse - SØNDAGE


                                        FILMKLUB 18/19 - STORE 5 - 6 - 7 og 8 klasse - SØNDAG